Dalyvavome „Stall Catchers“ piliečių mokslo catchathon’e

Liepos 22 d. dalyvavome pasauliniame „Stall Catchers“ piliečių mokslo žaidimo maratone – catchathon’e. Šis renginys vienu metu vyko 14 šalių, 5 pasaulio kontinentuose! Jo tikslas – kiekvienam piliečiui pasaulyje suteikti galimybę kovoti su Alzheimerio liga. „Stall Catchers“ žaidime, sukurtame „Eyes On ALZ“ projekto, kiekvienas gali analizuoti mokslinius duomenis ir prisidėti prie JAV Kornelio universitete vykdomų tyrimų. Žaidimo nuoroda

Renginio metu dvi valandas žaidėme „Stall Catchers“, o pabaigoje buvo paskelbti aukso, sidabro ir bronzos medalininkai. Mūsų komanda užėmė 3 vietą!

„Stall Catchers“ – tai piliečių mokslo žaidimas, kuriame visi gali analizuoti gyvos pelės smegenų filmukus ir taip paspartinti Alzheimerio tyrimus. Tyrimai vykdomi Kornelio universitete, tačiau duomenų kiekiai tokie dideli, o algoritmai tokie nepakankamai protingi, kad akimis peržiūrėti visus filmukus vienam tyrėjui prireiktų bent metų darbo. Be „nemokslininkų“ šie tyrimai vykti išvis negalėtų, o žaidimo pagalba į juos gali įsijungti kiekvienas. Kad galėtumėte žaisti, reikia turėti kompiuterį, planšetę arba išmanųjį telefoną.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Vasara

Šeštasis Mokslo sriubos pažinimo sezonas baigėsi, bet jau pradėjom ruoštis naujam sezonui :). Šiais metais startuosime anksčiau – rugsėjo mėn.! Tuo tarpu kviečiame žiūrėti mūsų reportažus ir tiesiogines transliacijas YouTube ir palaikyti mus Patreon platformoje. Ačiū!

 

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Autonominiai robotai Kaune bandė paimti „aukso maišą“

Penktadienį, gegužės 12 d., Kaune vyko tarptautinės robotų varžybos „Robotų intelektas 2017“. Kauno technologijos universiteto Studentų mokslinė draugija (KTU SMD) jau ketvirtą kartą subūrė robotikos, dirbtinio intelekto ir naujausių technologijų entuziastus trokštančius išbandyti savo robotus. Pagrindinėje rungtyje autonominiai per atstumą nevaldomi robotai turėjo surasti ir savo komandai atvežti 1 kg svorio „aukso maišiuką“. Robotų kūrėjai varžėsi dėl pagrindinio prizo – 7 tūkst. eurų.

„Šiais metais pagrindinėje trasoje pastatėme daugiau kliūčių ir pirmą kartą įrengėme smėlio ruožą. „Aukso maišo“ ir vėl niekam nepavyko paimti, bet netgi du lietuvių robotai privažiavo netoli maišelio. Tai inžinieriaus Vytauto Senvaičio vikšrinis robotas „Robotankas“ ir programuotojo Evaldo Čiako robotas „Ultra-Droid“. Džiaugiuosi, kad šioje sudėtingoje rungtyje dalyvavo net dešimt robotų komandų ir savo robotus šiais metais atsivežė latviai ir danai.“ – sakė varžybų organizatorius, KTU SMD narys, Darius Grigaliūnas.

Varžybas tiesiogiai transliavo mokslo populiarintojai „Mokslo sriubos TV“ kartu su „KTU VideoShot“. Transliacijos įrašas:

 

„Mano penkių metų dukra gali nueiti ir atnešti maišiuką jei aš jai pažadėčiau ne 7 tūks. eurų, o viso labo vieną kilogramą saldainių. Tačiau tai yra ne vaikas, ne gyva būtybė. Tai yra šaltas metalas ir jam reikia įkrėsti proto. Aš prognozuočiau 2023 – 2025 m., kad kažkas laimės šias varžybas. Jeigu anksčiau laimės, tai dėl to mes tik džiaugsimės. Ir tuo labiau, kad lietuviai laimėtų. Nes mes matom, kad pas mus atvažiuoja latviai, estai, danai, lenkai.“ – sakė KTU dėstytojas, robotikos specialistas Gintautas Narvydas.

Tyrėjas atkreipė dėmesį, kad varžybose dalyvavę robotai buvo sukurti naudojant kietą programavimą. Tačiau kai tų taisyklių yra labai daug, jos pradeda viena kitai prieštarauti. Netgi žmogui jau tampa sunku pasakyti, kuri taisyklė kuriai prieštarauja ir kodėl robotas elgiasi kitaip, nei iš jo tikisi. Dėstytojo teigimu, reikia pakilti į aukštesnį lygį ir pritaikyti dirbtinį neuroninį tinklą. Robotą galima apdovanoti. Jei atlieka gerai – gauna teigiamus apdovanojimus, jei atlieka blogus veiksmus – gauna neigiamus.

„Kitiems metams linkiu kuo anksčiau pradėti darbus ir kuo daugiau atlikti bandymų. Suprasti, kokios problemos iškyla robotui važiuojant lauke. Ir nepalikti visko paskutiniai nakčiai.“ – patarimą davė organizatorius D. Grigaliūnas.

Be pagrindinės užduoties, varžybų dalyviai taip pat bandė robotus ir kitose rungtyse: saldainių rinkimo, linijos sekimo, sumo ir kitose. Geriausių robotų kūrėjai buvo apdovanoti rėmėjų prizais.
Tarptautinės robotų varžybos „Robotų intelektas“ pirmą kartą buvo surengtos 2011 m. ir tai buvo pirmosios tokio tipo robotų varžybos ne tik Lietuvoje bet ir visame Rytų Europos regione. „Robotų intelektas“ suteikia studentams (ir ne tik) galimybę pademonstruoti ir įvertinti savo pasiekimus, taip pat supažindinti visuomenę su naujausiomis technologijomis bei sprendimais.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Robotų intelektas 2017

„Robotų intelektas” – tai tarptautinės autonominių robotų varžybos, kurias organizuoja Kauno technologijos universiteto Studentų mokslinė draugija. Pirmą kartą jos buvo surengtos 2011 m. ir tai buvo pirmosios tokio tipo robotų varžybos ne tik Lietuvoje bet ir visame Rytų Europos regione. Varžybų metu, komandos su savo sukonstruotais robotais varžosi pagrindinėje, linijos sekimo, sumo bei kitose rungtyse. „Robotų intelektas“ suteikia studentams (ir ne tik) galimybę pademonstruoti ir įvertinti savo pasiekimus, taip pat supažindinti visuomenę su naujausiomis technologijomis bei sprendimais. Varžybos vyks gegužės 12 d. Kviečiame atvažiuoti https://www.facebook.com/events/200948456998742

Kartu su KTU VideoShot planuojame tiesioginę transliaciją https://www.youtube.com/watch?v=zIpVdG625Pc

 

Posted in Uncategorized | Leave a comment