Ir vėl susitinkame „planetoje ant delno“! Ir vėl, kartu su Vilniaus universiteto profesoriumi Andrej Spiridonov, susipažinsime su trimis temomis!
Pirmoji tema – Tameryraptor markgrafi. Tai – neseniai aprašyta nauja dinozaurų rūšis neturint jo fosilijų! Nors karo metu tikrieji kaulai buvo prarasti, tai nesutrukdė mokslininkams dirbti su šių kaulų atspaudais ir fotografijomis. Taip buvo atrasta nauja rūšis! Įdomu ir tai, kad šio sausuminio dinozauro dantys yra daug panašesni į ryklio, nei kitų dinozaurų. Tokie atradimai keičia mūsų supratimą apie dinozaurų ekologiją.
Antroji tema – prisiminimai apie vienos įtakingiausių paleontologių – Elisabeth Vrba viso gyvenimo darbus. Ji, kartu su Stephen Jay Gould ir Niles Eldredge, dar vadinami trimis makroevoliucijos muškietininkais, savo darbais paklojo pamatus šiuolaikinei paleontologijai. Šių mokslininkų dėka, paleontologija iš išskirtinai aprašomojo mokslo, tapo mokslu, kuriančiu naujas teorijas ir aiškinančiu gyvąjį pasaulį.
Trečioji tema modeliuoja kaip atrodytų žmonių nepaveikta gamta Europoje. Kartais klaidingai manoma, kad Europoje be žmonių užaugtų neįžengiamos džiunglės. Tačiau iš tiesų čia įsigalėtų megafauna, kuri gausiai išlaužydama augaliją, kurtų parko tipo miškus. Pakitus augalinei dangai, kartu keistųsi ir klimatinė sąlygos, ir visa likusi aplinka.
Apie visą tai – naujausioje „Planetos ant delno“ dalyje!