Planeta ant delno #25: paparčių planeta ir vėžlys Maturinas

Dvidešimt penktojoje „Planeta ant delno“ dalyje, kartu su Vilniaus universiteto profesoriumi Andrej Spiridonov pagalba gilinamės į dvi naujienas. 

Paparčiai paleontologų dar yra vadinami nelaimės taksonu. Kodėl? Pasirodo, planetoje jie masiškai išplinta tik po labai didelio masto katastrofų: Krakatau išsiveržimo, Šventos Elenos ugnikalnio sprogimo ir kt. Kita vertus, išplitę paparčiai pradeda Žemės teraformavimą – jie stabilizuoja dirvožemį, sukuria daug negyvos organikos, kuri sulaiko vandenį, išima iš dirvožemio toksiškus metalus. Taip paruošę dirvožemį antrinei sukcesijai, vietą užleidžia kitoms rūšims. Vadinasi, pagal dideles katastrofas galima modeliuoti paparčių plitimą, o pagal pastaruosius – Žemę pakeitusius įvykius.

Antroji tema – apie neseniai atrastą naują, ypač stambių vėžlių rūšį. Įdomu, kad apie toną svėrę ir virš 2 m. ilgio karapaksą (viršutinę šarvo dalį) turėję vėžliai gyveno ne taip jau ir seniai – tuo metu pirmieji į Ameriką atsikėlę žmonės, turėjo juos matyti. Įdomus ir rūšies pavadinimas – Peltocephalus maturin pavadintas vieno iš Stephen King romanų personažo vardu. 


Apie visą tai – naujausioje „Planetos ant delno“ dalyje!