Konteineriai su radioaktyviomis atliekomis Ignalinos atominėje elektrinėje bus saugomi apie penkiasdešimt metų. O kas po to?
Branduolinis kuras radioaktyvus išlieka dešimtis tūkstančių metų. Klausimas, kur saugoti uraną, – didžiulė mokslinė problema. Žemės paviršiuje radioaktyvias atliekas laikyti labai nesaugu. Į jas gali pataikyti krentantis lėktuvas, bomba, žalos gali pridaryti ir atslinkęs ledynas. Įvykus nelaimei gali būti užteršti gruntiniai vandenys, kurie geriamą vandenį žmonėms padarytų neprieinamą.
Saugiausia iki šiol mokslininkų sugalvota išeitis – radioaktyvias atliekas laidoti po žeme. „Yra keletas šalių, pirmaujančių giluminių atliekynų įrengimo procese: Suomija, Švedija, Prancūzija. Kurios nemažai pastangų ir darbo įdeda į šiuos projektus.“ – sako VATESI viršininko pavaduotojas radioaktyviųjų medžiagų kontrolės klausimais Darius Lukauskas.
Planuojama, kad 2068-aisiais jau ir Lietuvoje pradės veikti giluminis atliekynas, kuriame branduolinio kuro atliekos bus palaidotos šimtams tūkstančių metų. Daugiau apie tai laidoje „Mokslo sriuba“:
„Mokslo sriubą“ galima ragauti sekmadieniais 12 val. per LRT Plius ir LRT.LT.