Kaip manote, ar kada bus sukurti rūbai, kurie gamins mums elektrą? O ar kada turėsime nešiojamus elektroninius prietaisus, kurių visai nereikės krauti? Ar statysime namus, kurie tuo pačiu bus ir elektrinės? Visa tai, pasak KTU dr. Artiom Magomedov, kažkada galimai taps įmanoma dėka naujos kartos saulės elementų.
,,Praktiškai ir yra dvi tokios kryptys, jei iš komercinės pusės žiūrėti: tai vienas yra pakeisti silicio saulės elementus, tai geresni silicio saulės elementai, kita kryptis – ieškoti naujų pritaikymų. Tai yra į automobilius integruoti saulės elementai, tai yra į pastatus integruoti saulės elementai. Šiuo metu saulės elementai yra atskirai nuo pastato, nors jis ir yra ant stogo, tai yra atskiras objektas. Yra koncepcijos, kad tai taptų pastato dalimi: arba langas, pavyzdžiui, kuris gamina saulės energiją, arba stogas”, – pasakoja mokslininkas.
Šiuo metu saulės elementai yra gaminami iš silicio. Tokių komercinių elementų efektyvumas siekia apie 20 procentų. Ar šią ribą mes kažkada peržengsime? Atsakymas: jau peržengėme! Lietuviai sukūrė naują medžiagą, kuri gali būti naudojama saulės elementų sudėtyje vietoje silicio. Jos dėka, mokslininkai sukūrė tandeminius saulės elementus (sudarytus iš silicio ir perovskito), kurie pasiekė rekordinį 29,8 proc. saulės energijos konversijos efektyvumą.
Daugiau apie saulės elementus galite sužinoti ,,Mokslo sriubos” tinklalaidėje: