Naujas Mokslo sriubos plakatas skirtas Gertrūdai Belle Elion

Mokslo sriubos savanorė iliustratorė Lina Sasnauskaitė rubrikai „Moterys moksle“ sukūrė spalvotą pažintinį plakatą, kurį gali parsisiųsti čia, o parsisiuntę atspausdinti sau ar savo klasei.

Daugiau moterų moksle istorijų rasite mūsų Youtube kanale.

Versija socialiniams tinklams

Amerikietė biochemikė ir farmakologė, 1988 m. kartu su kolegomis gavusi Nobelio premiją už inovatyvius vaistų kūrimo metodus, prisidėjo kuriant vaistus nuo maliarijos, meningito, leukemijos, podagros, herpesvirusų sukeltų ligų, taip pat kūrė vaistus, padedančius prigyti transplantuotiems organams.

Gertrūdos senelis kilęs iš Lietuvos. Mylimo senelio mirtis nuo vėžio paskatino Gertrūdą studijuoti biochemiją. Ji tikėjosi atrasti vaistus vaistus nuo jo, kad per anksti nemirtų ir kitų žmonių mylimi seneliai.

Gertrūda buvo vienintelė mergina studijuojančiųjų chemiją grupėje. Baigusi studijas pagirtinais rezultatais ilgai nerado tinkamo sau darbo. Kai kurie darbdaviai nuogąstavo, kad mergina blaškys kolegų vyrų dėmesį, kiti netikėjo, kad ji gali prilygti darbuotojui vyrui. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui daug vyrų išėjo kariauti, o požiūris į moterų gabumus pamažu pasikeitė, tad Gertrūda galėjo lengviau rasti darbą pagal pašaukimą.

Ankstesniais laikais vaistus pirmiau sukurdavo, o tada ieškodavo, ką gi jie galėtų gydyti. Gertrūda su kolegomis nutarė perprasti ląstelės ir viruso, piktybinės ir sveikos ląstelės sąveiką ir vaisto ieškoti tikslingai. Virusai ir piktybinės ląstelės dauginimuisi naudoja daug įvairių medžiagų. Todėl buvo kuriamos tokios vaistų sudedamosios dalys, kurios virusams atrodytų apetitiškai ir kartu stabdytų jų dauginimąsi.

Ar žinojai, kad virusai yra bespalviai? Jie tiesiog per maži, kad atspindėtų šviesą. O spalva yra įvairaus ilgio elektromagnetinės bangos, kurias atspindi, sugeria arba praleidžia objektas, į kurį žiūrime.

Gal teko patirti, kaip ant lūpų iškyla skausmingų pūslelių? Šią ir daug kitų nemalonių ligų sukelia herpesvirusai. Kartais juokaujama, kad pūslelių ant lūpos atsiranda pasibučiavus lauke vėjuotu oru. Turbūt Gertrūdos toks paaiškinimas neįtikino, nes ji sukūrė pirmuosius vaistus šio viruso sukeltoms ligoms gydyti.

%d bloggers like this: