NASA sugrįžimas į Mėnulį: kas gabens krovinius į Žemės palydovą?

2025-aisiais planuojamas žmonių nusileidimas pietiniame Mėnulio ašigalyje. Ilgalaikis tikslas – išmokti ten gyventi naudojant Mėnulio vietinius resursus, kad nereiktų visko gabenti iš Žemės. Pavyzdžiui, paviršinį Mėnulio grunto sluoksnį galima būtų panaudoti statybos blokų gamybai bei bazių kūrimui. Taip pat tikimasi Mėnulio gelmėse aptikti didesnę ledo koncentraciją ir išgauti vandenį, kurio paviršiuje labai nedaug.

Nepaisant to, kad Tarptautinėje kosminėje stotyje astronautai gyvena jau daugiau nei dvidešimt metų, Iiki šiol stotyje nėra daržovėms auginti skirto didelio šiltnamio. Stotyje nėra ir vištų, kurios astronautams dėtų kiaušinius. Maistas, vanduo, drabužiai ir visi kiti reikalingi daiktai skraidami iš Žemės. 

Skaičiuojama, kad vienas NASA skrydis į Mėnulį kainuos apie du milijardus dolerių. Galvojant apie ilgalaikę žmonių bazę Mėnulyje akivaizdu, kad reikės gerokai pigesnių skrydžių. Tą žada „SpaceX“ erdvėlaivio „Starship“ raketos projektas. Planuojama, kad šis daugkartinio naudojimo kosminis laivas gebės nugabenti tris kartus didesnį krovinį (daugiau nei šimtą tonų) už gerokai mažesnę kainą. Daugiau apie kosminius projektus – „Mokslo sriubos“ laidoje.

Kviečiame žiūrėti laidos „Mokslo sriuba“ įrašą:

„Mokslo sriubą“ galima ragauti sekmadieniais 12 val. per LRT Plius ir LRT.LT.