„Mokslo sriuba“: pasaulyje statomi CO2 išgavimo iš atmosferos įrenginiai

„Lėktuvu skrisdamas iš Vilniaus į Londoną vienas keleivis sukuria apie dviejų šimtų kilogramų anglies dioksido pėdsaką. Norint iš atmosferos pašalinti tokį kiekį, kiekvienam keleiviui tai kainuotų apie du šimtus eurų.“ – sudomina „Mokslo sriubos“ vedėjas Ignas Kančys.

Paskutiniais amžiais žmonija į atmosferą išmetė tiek daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kad su jomis mums teks gyventi dar daugelį metų. Kadangi visiškai atsisakyti iškastinio kuro artimiausiu metu nepavyks, mokslininkai vysto technologijas, kurios anglies dioksidą gaudo iš atmosferos. Be to, surinkti CO2 dujas neužtenka – reikia žinoti, ką su jomis daryti. Pasak KTU Aplinkosaugos technologijos katedros mokslininkių, anglies dioksidą galima laidoti arba panaudoti pramonėje. Tai gali būti žaliava kitų medžiagų gamybai. Pavyzdžiui, medžiagų naudojamų kelių tiesimui.

Didžiausias pasaulyje anglies dvideginio išgavimo iš atmosferos įrenginys pastatytas Islandijoje. Jį sukūrė šveicarai ir pavadino Orkos vardu. Kaip veikia ši įranga? Kokie yra natūralūs būdai sugerti CO2 Islandijoje bei Lietuvoje? Visa tai sužinoti kviečiame LRT Plius laidoje „Mokslo sriuba“.

Naujausios „Mokslo sriubos“ laidos – šeštadieniais 13:30 val. per LRT Plius ir LRT.LT.