„Mokslo sriuba“: kelionė prie Islandijos ugnikalnio (1 dalis)

Pavasarį Islandijoje išsiveržęs Fagradalsfjalio ugnikalnis sulaukė šimtų tūkstančių turistų, o „Mokslo sriubos“ komanda susikrovė filmavimo įrangą ir nusprendė pamatyti besiveržiantį ugnikalnį iš arti. Einant link ugnikalnio, pirmiausia pasitinka didžiuliai lavos laukai ir iš jų kylantys dūmai. 

Pasak VU geologo prof. Andrejaus Spiridonovo, tos rūkstančios dujos, jeigu susikauptų, galėtų sustabdyti kvėpavimą. Per ilgai užsibuvus nedėkingoje vietoje arba pasiklydus, yra šansas apsvaigti ir užmigti. „Ten aiškiai jauti sierą, tai jos kvėpuoti daug nereikėtų, nes prisilietus prie gomurio, kuris yra drėgnas, ji jungiasi su vandeniu ir tu turi sieros rūgštį“, – sako geologas, mokytojas dokt. Simonas Saarmann. 

Pasivaikščioti per lavos laukus taip pat gali būti pavojinga idėja: „Kai kuriose vietose matome savotiškas įgriuvas, smegduobes, tose vietose yra lavos tuneliai, kuriais lava teka žemyn į slėnį ir žmonės, kurie čia vaikščioja, rizikuoja įkristi į lavą“, – pasakoja A. Spiridonovas.

Įdomu tai, kad tokie lavos tuneliai egzistuoja ir Mėnulyje bei Marse, kur kadaise taip pat veržėsi lava. Būtent tokiuose tuneliuose parankiausia apsigyventi astronautams ir kurti požeminius miestus. 

„Mokslo sriubą“ galima ragauti sekmadieniais 12 val. per LRT Plius ir LRT.LT.