„Mokslo sriuba“: kada ir kaip žmonės gyvens Marse?
NASA iliustracija

Iš pirmo žvilgsnio Marsas – nesvetinga planeta. Dulkių audros, radiacija, reta atmosfera, beveik nėra deguonies. Žmonių sukurti robotai sėkmingai išgyvena ir dirba Marse, tačiau žmogui reikia išteklių: maisto, vandens, deguonies, kurių iš Žemės į Marsą pakankamai atsigabenti neįmanoma. 

Džiugu tai, kad Marse yra požeminių ledo-vandens telkinių. Taip pat naujasis robotas „Perseverance“, vasario 18-tą sėkmingai nusileidęs Marso paviršiuje, turi svarbią užduotį: „Be aibės eksperimentų, kurie bus skirti gyvybės paieškai Marse, jis atliks bandymą iš anglies dioksido išgauti deguonį“, – sako VU TFAI astrofizikas dr. Vidas Dobrovolskas. 

„Artimiausioje ateityje Mėnulis ir Marsas taps kažkuo panašiu į Antarktidą šiuo metu. Tai yra, mokslinių tyrimų bazėmis, kuriose nuolat gyvena tam tikra įgula, reguliariai keičiasi, bet visąlaik dirba“, – sako FTMC astrofizikas dr. Kastytis Zubovas. 

„Pagrindinę naudą turbūt įžvelgčiau netiesioginę: ilgainiui technologijos, kurios bus naudojamos skrydžiams į Marsą, jos neabejotinai ras pritaikymą kasdieniame mūsų gyvenime“, – apie astronautų misijų į Marsą prasmę pasakoja dr. V. Dobrovolskas. 

Daugiau – laidos įraše:

 
„Mokslo sriubą“ galima ragauti sekmadieniais 12 val. per LRT Plius ir LRT.LT.