„Mokslo sriuba“: išgaudami iškastinį kurą mes gyvename į skolą

Nors pandemija trumpam sumažino žmonijos išmetamą anglies dioksido kiekį, tačiau klimato kaitos nesustabdė. Ekstremalių reiškinių daugėja visame pasaulyje ir tai – vienareikšmiškai žmogaus veiksmų pasekmės.

„Buvo paskaičiuota, kad per 2020 metus šiltnamio dujų emisijos sumažėjo 6 ir 4/10 procento. Tai didelis sumažėjimas, jis pats didžiausias nuo Antrojo pasaulinio karo. Tačiau dabar išmetimai jau viršija ir 2019 metų emisijas. Stojame į senas vėžes, mūsų ūkis vystosi toliau pagal nedraugišką klimatui scenarijų“, – sako VU klimatologas prof. Arūnas Bukantis.

„Galima sakyti, kad gyvename į skolą: deginame fosilinę anglį, išmetame ją į atmosferą, bet jei kada nors norėsime grįžti prie stabilaus klimato, kuris taip pat reiškia sveikatą, milijonus gyvybių, taipogi politinį stabilumą – turėsime po truputį tą anglies dioksidą išiminėti iš atmosferos“, – sako VU paleontologas prof. Andrejus Spiridonovas.

„Kadangi žmogus sugadino klimatą, tai labai tikėtina, kad sugebės jį ir sugrąžinti į natūralią būklę. Sveikas protas ir mokslo bei technikos pasiekimai turėtų nugalėti ir įsitikinsime, kad dabartinės investicijos keleriopai atsipirks, palyginus su tais nuostoliais, kurie būtų, jei klimato kaita nenustojamai progresuotų“, – mintimis dalinasi prof. A. Bukantis.

Daugiau apie tai žiūrėkite „Mokslo sriubos“ laidoje:

„Mokslo sriubą“ galima ragauti sekmadieniais 12 val. per LRT Plius ir LRT.LT.