Kaip išgydyti Alzheimerio ligą?

Milijonai žmonių visame pasaulyje kenčia nuo įvairių neurodegenracinių ligų. Kas 3 sekundes kažkam išsivysto demencija. Alzheimerio ar Parkinsono ligomis sergančiu žmonių šiandien pasaulyje priskaičiuojama daugiau nei 50 milijonų. Bet dėl kokių priežasčių šios ligos išsivysto?

Kembridžo universiteto mokslininkas dr. Tomas Šneideris priminė, kad neurodegeneracinių ligų atsiradimą gali lemti trys priežastys: ,,Didžioji dalis šitų ligų išsivysto dėl nežinomų priežasčių. Tai aš sakyčiau, kad gal koks 80 proc. ligų yra spontaninės, t.y., atsiradusios dėl tam tikrų veiksnių, kurie yra nežinomi. Kažkur 10 ar 15 proc., galima skaityti, kad yra genetiniai sutrikimai, kuriuos galima identifikuoti. Ir dalis ligų gali būti infektyvios, kaip sakyti, užkrečiamos arba prionų ligos.

Šiai dienai yra nustatyta, kad medicininiai įrankiai, užkrėsti šitais prionų [specifinių baltymų] agregatais, jeigu bus naudojami atliekant sekančią operaciją, tai tas pacientas gali būti užkrėstas ir jam išsivystys prionligė“ – teigia mokslininkas.

Neurodegeneracinės prioninės ligos buvo aptiktos Papua Naujoje Gvinėjoje, ir manoma, kad jų išplitimą lėmė tenykščių propaguojamas kanibalizmas. Visgi šiandien šios ligos jau yra ypatingai retos. Tad, kalbant apie neurodegeneracines ligas, daugiausiai dėmesio reikėtų skirti didžiausiai šių ligų grupei – spontaninėms ligoms.

Šiai dienai dar neturime patikimo vaisto, kuris apsaugotų mus nuo šių ligų išsivystymo.

,,Ir yra problema moderniame moksle ir moderniojoje medicinoje, kad yra sunku paaiškinti tam tikrų ligų atsiradimą ir išsivystymą. Ir tuomet, kai tu nežinai, kaip ta liga išsivysto, yra labai sunku sukurti kažkokią prevencinę priemonę, kaip sumažinti šios ligos atsiradimo tikimybę. Todėl didžioji diduma tyrimų yra nutaikyti jau į šios ligos padarinių ištaisymą“ – samprotauja dr. T. Šneideris.

Visgi, o kaip dėl 2021-aisiais į rinką išleisto Alzheimerio ligą gydančio vaisto ,,Aduhelm“?

Apie tai ir apie potencialų ,,genų žirklių“ bei kamieninių ląstelių terapijos taikymą, siekiant išgydyti neurodegeneracines ligas, klausykite ,,Mokslo sriubos“ podkaste ,,Kaip išgydyti Alzheimerį?“.

Tapkite Mokslo sriubos rėmėjais: https://contribee.com/mokslo-sriuba