Džeimso Vebo kosminis teleskopas – beveik 3 kartus didesnis ir 7 kartus jautresnis

Gruodžio 22 dieną, planuojama, į kosmosą pakils galingiausias iki šiolei Džeimso Vebo kosminis teleskopas. Jis gerokai pranašesnis už šiuo metu orbitoje veikiantį Hablo teleskopą: beveik tris kartus didesnis ir galintis surinkti 7 kartus daugiau šviesos.

Šį Mokslo sriubos plakatą galite parsisiųsti ir atsispausdinti sau ar savo klasei.

„Tokiam pačiam tikslui pasiekti užtektų 7 kartus trumpesnio stebėjimo laiko arba per tą patį laiką galima pamatyti 7 kartus silpnesnius objektus“, – apie naujojo teleskopo pranašumus pasakoja VU TFAI astrofizikas dr. Vidas Dobrovolskas. Šis teleskopas toks jautrus, kad, teoriškai, galėtų aptikti bitės skleidžiamą šilumą tokiu atstumu, kaip iki Mėnulio!

Didžiulis 6,5 metrų teleskopo veidrodis sudarytas iš 18-likos atskirų segmentų, bet jis nesveria nei tonos. „Šio teleskopo gamybai buvo panaudotas berilis – tai labai lengva medžiaga. Be to, kintant temperatūrai, iš tokios medžiagos pagamintas veidrodis išlaiko savo formą“, – sako dr. Vidas Dobrovolskas. O labai plonas aukso sluoksnis dengia veidrodžių paviršių ne dėl grožio – auksas geriau atspindi infraraudonuosius spindulius.

Daugiau apie teleskopo ypatybes bei kaip jis veiks kosmose, žiūrėkite laidoje „Mokslo sriuba“:

„Mokslo sriubą“ galima ragauti sekmadieniais 12 val. per LRT Plius ir LRT.LT.