Iššūkiai

Mintys iš Mokslo sriubos laidų

Marso kolonizavimas. Kai ryte išbėgi pabėgioti į lauką, pamatai apšalusią žolę. Saulės spinduliai sušildo ir šerkšnas virsta rasa. Kokia nuostabi žalia žolė. Marse nėra nė vieno medžio. Nė žolės stiebelio ar kerpių ant uolų. Nėra kuo kvėpuoti. Kai veidrodyje pamatai savo akis, supranti kaip pasisekė. Žemė yra nuostabi gyvybės oazė. Tausokime Žemę, nes čia gyvensime dar labai ilgai. O mokslininkai šiame šimtmetyje Marse pabandys įkurti nedidelę tyrimų stotį.

Kaip išmaitinti žmoniją? Norint Žemėje įveikti skurdą ir badą mums reikia švietimo, verslumo skatinimo, mokslo pažangos ir meilės. Meilės? Taip, kad tarpusavyje nekariautume.

Apie GMO. Genų inžinerija suteikia milžiniškas galimybes keisti gyvybę kaip mes norime. Viską kas auga, juda, kruta. Mes tarsi Dievai. Turime elgtis sąmoningai. Jei gudrausime, patys save sužalosime.

Apie emigraciją. Ar žinojome, kad mūsų verslas truputį dirba kosmoso pramonei? Pavyzdžiui 2004 m. NASA įsigijo Eksplos sukurtą lazerį gyvybės paieškoms Marso kilmės meteorituose. O Optolita Europos kosmoso agentūros palydovui „Aeolus“ pagamino optines detales. Nuostabu! Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad bėgti iš Lietuvos 1000 km. nebūtina. Galime dirbti ir kurti aukščiausio lygio kosminę įrangą prie Baltijos jūros ir Gedimino pilies. Tai mūsų nauja era, tai mūsų šansas!

Kaip paskatinti robotiką Lietuvoje? Reikia kūrybingų iniciatyvių žmonių, kuriems būtų įdomi matematika ir programavimas. Jei mes norim išsilaisvinti iš kasdienių darbų, jei siekiam būti aukštųjų technologijų šalimi ir daug eksportuoti, mums mokyklose reikia… Daugiau robotikos būrelių. Robotika prasideda nuo robotikos būrelių.

Bus daugiau…